Septiņi soļi #lesswaste virzienā

Septiņi soļi #lesswaste virzienā
Šodien ne par #zerowaste, bet par #lesswaste! Par mazām ikdienas izvēlēm, kas kļūst pašsaprotamas. Kas iedzīvojas sabiedrībā un kļūst par ikdienas normu!  Pat tik elementāras izvēles kā vairāklietojami līdzņemšanas trauki, plānota un pārdomāta iepirkšanās, auduma maisi pārtikas iegādei un ilga un krāsaina dzīve stikla burciņām - tas viss ikdienā, lai gan neprasa daudz, tiešām rada pozitīvas sekas!

Ja ne šodien, ne pēc gada, bet pēc desmit noteikti! Turklāt, lai cik ļoti man to negribētos pieminēt, bet daudzi, kas piekopj #zerowaste savā ikdienā, reti iedrošina un pamāca kā iet viņu pēdās. Daudz biežāk saņemu nosodījumu, ka pērku mellenes ārpus sezonas un tāpēc tās ir plastmasas kastē. Vai, ka man ir vairāk pāru džinsu kā nepieciešams. Bet nu un! Ja es ikdienā savus atkritumus mērķtiecīgi samazinu, mācos piešķirt otro dzīvi un pārstrādāju, vai tā nav visu panākumu atslēga? 

Manuprāt, tieši šis ir tas, kas jāmācās ne tikai mums, cilvēkiem, bet arī uzņēmumiem, - kā aiz sevis novākt sūdus, ne pēkšņi tos pārstāt ražot. Tāpēc ar prieku teicu   #liptonchallenge un piedalījos izaicinājumā, lai par sev tik aktuālo beidzot arī padalītos! 

Apsolīju, ka būs arī kopsavilkums - un BEIDZOT (pēc vairākiem jūsu atgādinājumiem - par to paldies) tas tapis! Lasi par 7 aktuāliem jautājumiem un ieteikumiem no Lipton, manis un jums kā ikdienā nelieliem soļiem veicinātu pozitīvas vides pārmaiņas.


1. UZDEVUMS: Pārskati savu garderobi un elektroierīces, ja atrodi, ko nevajadzīgu, ziedo! 
Pēdējo gadu laikā esmu nonākusi pie secinājuma, ka pārzinot savas garderobes, ledusskapja un virtuves plauktu saturu, lietu skaits, kas iznāk reizē ar mani no veikala, samazinās. Tāpēc ļoti svarīgi ar zināmu regularitāti pārskatīt lielākos un mazākos skapīšus. Savu garderobi pārskatu vismaz divas reizes gadā, virtuves skapīšu saturu - reizi mēnesī. Nevajadzīgo ziedoju, ja kaut kas nepieciešams - ierakstu to sarakstā. Tieši saraksti ir mana panākumu atslēga un regulāru kārtības uzturēšanu un lietu pārzināšanu padara jēdzīgu - tie palīdz nenopirkt to, kas mājās jau ir un lieki nepiedrazot savu, vēlāk citu telpu. Ziedo: Otra Elpa, H&M, konteineros pilsētas iepirkumu centros, Hopen, Sarkanajā Krustā, atdot draugiem un paziņām. 

2. UZDEVUMS: Ejot uz veikalu, neizvēlies plastmasas maisiņus, tā vietā izmanto - auduma!
Vai zināji, ka gudrāk veikalā ir ņemt plastmasas maisiņus, nevis papīra? Jā, es arī biju pārsteigta! Tas tāpēc, ka papīra maisiņu ražošanas procesā tiek patērēts daudz lielāks enerģijas un resursu daudzums. Taču vēl gudrāk ir lietot auduma maisiņus vai somas, kuru lietošanas ilgums ir mērāms gados, ne dienās vai nedēļās, kā tas ir plastmasas un papīra maisiņu gadījumā. Mana nākamā apņemšanās - auduma maisiņi sveramiem produktiem! 

3. UZDEVUMS: Neizmanto vienreizējos traukus, tā vietā ņem līdzi savu termokrūzi un pusdienu trauciņu. 
Vai savā ikdienā izmanto līdzi ņemamos ēdiena un dzērienu traukus? Tā vari ne tikai samazināt aiz sevis atstāto atkritumu daudzumu, bet bieži arī ietaupīt! Piemēram, Circle K un vairākas Rīgas kafejnīcas piedāvā atlaidi, ja kafiju baudi no savas krūzes. Savā ikdienā vizbiežāk izmantoju stikla līdzi ņemamos traukus, lai līdzi paņemtu pusdienas vai paņemtu ko bufetē un baudītu pusdienas saulītē. 

4. UZDEVUMS: Neizmet burciņas, izmanto tās, lai iestādītu zaļumus.
Prkatiskais latvieties gavilē! Šis, manuprāt, ir vienkāršākais uzdevums, ko izpildīt - mēs mīlam burkas un tās dzīvo garu dzīvi - sargā ievārījumus un marinējumus, kalpo kā servēšanas trauki un pat vāzes! 

5. UZDEVUMS: aizgriez ūdens krānu, tīrot zobus un mazgājot traukus.
Šīs divas lietas jau daru kopš sevi atceros, tētis nekad neļāva man mazgāt traukus, ja no krāna tecēja ūdens. No sākuma bija trauki jāsaziepē, tad jānoskalo. Toreiz man tas likās tik muļķīgi, taču tagad to daru labprātīgi. Šis bija vienīgais uzdevums pie kura apjuku gan es, gan jūs - jo lai gan ir skaidrs, ka dzeramā ūdens rezerves zūd, nav īsti saprotams, kā ikdienā tiešā veidā to taupīt un pasargāt. Varbūt Tev ir ideja?

6. UZDEVUMS: Aizņemies kādu zero-waste ideju: nomaini papīra audumu dvieļus pret auduma dvieļiem.
Reizēm izdarot minimālas izmaiņas ikdienas dzīvē, atkritumu tvertņu saturs sarūk. Piemēram, nomaino papīra dvieļus, pret auduma, plastmasas salmiņu vietā izmanto metāla vai atsakies no salmiņiem vispār, biežāk ļauj veļai izžūt ārā, ne veļas žāvētājā un apavus, apģērbu, elektropreces nes pie meistara, ne izmet.

7. UZDEVUMS: Neizmet ēdienu pārpalikumus, atstāj tos nākamajai dienai.
Jau sagatavoto reti kurš no mums izmet, taču cik daudzi no mums bieži miskastē izmet pusi no tā satura? Pirkumu un maltīšu plānošana ievērojami samazina gan iespēju, ka produkti tiks izmesti, gan tēriņus. Ikdienā mūsu ledusskapis ir sakārtots tā, lai tas būtu pārskatāms, un mēs iepērkamies ar sarakstu - izmantojam aplikāciju Bring.