Vegan aquafaba chocolate mousse

Vegan aquafaba chocolate mousse


EN   I will start this off by saying that I'm not vegan, not even a vegetarian. But it looks like I have fooled many otherwise thanks to my Instagram feed (follow me here) and daily food choices, hence I receive many questions and an obligatory eyeroll from my friends and mainly acquaintances when I have a non vegan food in cafes, restaurants or when visiting them. 

My diet truly consists mainly of veggies, fruits, lactose free produce and many other heavenly foods vegans eat, so it may seem that I have gone the vegan way. I also have to look after my lactose intake, so that adds up to the form of my diet. But truth to be told, I will never be able to say no to eggs, cheese in any form and sea food. 

This happened naturally, I just answer my cravings and listen to the way my body reacts to specific food groups. I love gardening as everyone in my family, so from there comes most of the produce I have in my kitchen. Also the creativity that comes with veganism, that I can't look past. Not only the recipes and the use of produce is mind blowing, but I also think that I am finally on my way to the zero-waste kitchen, which ultimately is my goal. There basically is at least ten ways how to use anything that comes through that kitchen door. 

Few of my observations when it comes to veganism:

1. People don't know what veganism is and what it entails, but not most of them will pay you an eyeroll when they find out, you don't eat anything they base their meals on.

2. No, vegans don't eat only salad. I have never had such a colorful and fun diet in my life when it comes to both visuals and taste. Creativity through the roof! 

3. People tend to shy away from produce with labels "vegan", "dairy-free", "gluten-free" etc. on with no apparent reason. Like why??

4. You can learn lots from vegans. There is usage for anything and common recipes mostly taste even better the vegan way than made following the conventional way. Case in point, the chocolate mousse you see on the right side. 

5. It is both inexpensive and expensive to be a vegan. But mostly it doesn't differ from any other kind of diet expenses as far as you are sensible on your spendings. RECIPE

And finally lets address the heavenly chocolate mousse you see there on the right side. And yes it is vegan, and yes it is awesome, and yes your taste buds will explode and yes it is made using only three ingredients - plant milk, aquafaba and chocolate. And yes aquafaba is that fluid from canned chickpeas that usually goes down the drain. So there you go - nothing goes wasted and you have the best chocolate mousse to enjoy. 

INGREDIENTS

230 grams dark chocolate, chopped
120 ml plant milk (almond milk tastes the best)
180 ml aquafaba (usually what is left from one can of chickpeas)

1. Bring the milk of your choice to a boil and then remove it from the heat. Add in the chopped chocolate chunks and leave for a minute or two to start melting. Then stir with a spatula so the chocolate fully melts and you get a beautiful ganache. It should be smooth and glossy. 
2. Let the ganache to cool down. It will happen faster if you transfer it to a bowl and continue mixing it. 
3. When the ganache has cooled down to room temperature, whip the aquafaba using a mixer. I use a hand held mixer on its highest speed and it takes about 2-3 minutes until I get stiff white peaks. 
4. Now gently in three batches transfer the foam into ganache and gently mix in using a spatula. 
5. Pour the mousse into bowls and refrigerate for at least 4 hours or overnight (advised). 
6. Enjoy with fresh berries! LV   Sākšu ar to, ka neesmu vegāns. Tas var šķist smieklīgi, bet liekas daudzus esmu piemānījusi ar mana Instagram saturu (seko man šeit) un ikdienas ēdiena izvēli, kas tiesa, sāk pietuvināties, ja ne vegāna, tad vismaz veģetārieša cienīgai ēdienkartei. Tas bieži rada pārpratumus, kad paziņu klātbūtnē baudu ēdienu, kura sastāvā atrodams arī kāds dzīvnieku valsts izcelsmes produkts.

Ir noteikti produkti, kurus no savas ēdienkartes izsvītrot nespēju; kā piemēru varu minēt olas, jebkuru no siera veidiem un jūras produktus. Tomēr uzturā pamatā lietoju dārzeņus, augļus un esmu samazinājusi laktozi saturošu produktu lietošanu (dakteris un organisms pateica, ka jāpiebremzē). 

Šāda virzība ir bijusi dabiska, ne balstīta uz pārliecību vai uzskatiem, drīzāk organisma reakciju uz atsevišķām produktu grupām. Turklāt labprāt baudu labumus, kas nākuši no pašas vai ģimenes siltumnīcas, nemaz nerunājot par radošumu produktu pielietošanā, kas valda vegānu pasaulē. Nu tas ir kaut kas amazing! Bez jokiem, izrādās katram produktam ir vismaz desmit pielietošanas veidi par kuriem tev nav pat ne mazākās nojausmas, pat tiem, kas parasti bez aizķeršanās nonāk atkritumu tvertnē. 

Pāris novērojumi saistībā ar vegāniem:

1. Cilvēki pat īsti nenojauš kas ir vegānisms, taču ne visi izbolīs acis, kad sapratīs, ka neēd neko no tā, uz kā viņi balsta savu uzturu.

2. Nē, vegāni neēd tikai salātus. Man nekad nav bijusi tik krāsaina un interesanta ēdienkarte attiecībā gan uz garšu, gan vizuālo noformējumu. Radošums through the roof! 

3. Cilvēki mēdz izvairīties no produktiem ar marķējumu "vegan", "dairy-free", "gluten-free" un tml uzrakstiem. Pasakiet man - kāpēc?!

4. No vegāniem var apbrīnojami daudz ko mācīties. Sākot ar produktu izmantošanu un beidzot ar ikdienišķu recepšu pagatavošanu vegāniem draudzīgā veidā, turklāt lielākajā daļā gadījumu otrais variants būs daudz baudāmāks. 

5. Finansiālā ziņā būt vegānam ir reizē gan dārgi, gan ekonomiski. Viss ir atkarīgs no tā kā tu plāno savus izdevumus. RECEPTE

Beidzot esam tikuši līdz debešķīgajam šokolādes musam, kas gozējas tava ekrāna labajā pusē. Un jā, tas ir vegānisks, un jā, tas ir pasakains, un jā, tavas garšu kārpiņas eksplodēs un jā, tā pagatavošanai nepieciešamas vien trīs sastāvdaļas - augu piens, aquafaba un šokolāde. Un jā, aquafaba ir turku zirņu šķidrums, kas paliek bundžiņā un ātri vien aiztek pa cauruli prom. Nu lūk tā - nekas netiek izniekots un tu iegūsti labāko šokolādes mussu!

SASTĀVDAĻAS

230 gr tumšās šokolādes, sasmalcināta
120 ml augu piena (iesaku mandeļu pienu)
180 ml aquafaba (aptuveni tik, cik paliek no vienas zirņu skārdenes)

1. Pienu uzvāra un noņem no karstuma avota. Pievieno sasmalcināto šokolādi un atstāj uz pāris minūtēm, la ļautu šokolādei pakust. Tad ar gumijas lāpstiņu apmaisa, līdz šokolāde izkūst un tiek iegūta viendabīga un spīdīga šokolādes masa sauktu par ganaš
2. Šokolādes masai ļauj atdzist 10 - 15 minūtes. Tā atdzisīs ātrāk, ja turpināsi maisīt.
3. Tad ar mikseri visjaudīgākajā režīmā sakuļ aquafaba līdz tiek iegūtas baltas un stingras putas. Atkarībā no miksera jaudas, tas var aizņemt 3-10 minūtes. 
4. Trīs daļās baltās putas pieveino šokolādes masai, kas lēnām tiek iecilātas ar gumijas lāpstiņas palīdzību. 
5. Iegūto masu saliek trauciņos un liek ledusskapī vismaz uz 4 stundām vai ieteicums - nakti. 
6. Bauda ar svaigām ogām!