positivus 2016 | OUTFIT

positivus 2016 | OUTFIT


EN   You know how everybody plan their outfits ahead of festivals to, oh surprise, look as carefree and boho as possible? Oh, I had that outfit all planned out, but life happened. This was not planned, nor boho or carefree, but festival appropriate for sure - comfy and colorful. And basically assembled in two minutes with pieces that were closest to my reach, with jacket and choker being the last though on my way running out of the house while still applying eyeshadow. But we, me and Alksne, pushed through and made it to Years&Years just in time. I really like how these pictures turned out, the vibe and everything. That Friday was no less than magical. Also, posting a loooong post of pictures from the two days at Positivus I got to spend there tomorrow and there is a video in making, so stay tuned for that. Lots of fun moments, mostly of me and Alksne joking around (meaning that we are singing our asses off) while our friends shy away from us. Jep, thats us. 100%. And you will get to see it all.

LV   Festivāls. Iespēja saplānot savu ideālo tērpu, lai izskatītos pēc nekārtīga mohikāņa ar it kā nejauši izvēlētiem tetovējumiem, gurnu somām un trakām frizūrām. Jā, arī man bija kas tāds padomā, bet, lai cik paradoksāli tas nebūtu, liktenis kā tam pienākas izspēlēja kārtējo joku un man bija tieši divas minūtes laika, lai paķertu pirmo, kas skapī iekrita acīs, to uzvilktu, un skrienot ārā no mājas ar vēl acu ēnu otiņu pieliktu pie plakstiņa, sasietu mitros matus ļipiņās. Un tā radās patiesi nekārtīgais festivāla gājēja ietērps. Bet tas cik skaisti to visu Alksne iemūžināja fotogrāfijās..ak. Tas liek domāt, ka piektdiena bija maģisks vakars. Mēs paspējām uz Years&Years, izdziedājām rīkles, padzērām kafiju un kārtīgi izmuļķojāmies. Un tici vai nē, bet tas viss ir nofilmēts.  Ou jā, top video, pilns visādu muļķību. Un vēl - rīt būs gaaaarš raksts ar fantastiskām bildēm no fantastiskiem mirkļiem nekur citur kā vien Positivus! 


PANTS: H&M | SHIRT: LINDEX | JACKET: VINTAGE | SHOES: VINTAGE | SUNGLASSES: MARC JACOBS via POLHEM PR | CHOKER: BRIGITA DAMBE

PHOTOS BY YOURS TRULY AND ALKSNE