red dress | sarkanā kleita

red dress | sarkanā kleita


EN    As it's finally summer, dresses will be something I will try to wear more often. And I have a reason! Me and lovely Anita, or as you may know here - Kvinna, are challenging ourselves to wear skirts and dresses for the next 30 days! This challenge was created to release the inner goddess and be more feminine. As I'm already dressing more on the feminine, than boyish side, I'm challenging myself to really put myself out there and incorporate dresses in every single outfit I wear, just like here where I wore pants with a red dress - the reason? It was cold and I like it that way. Scroll down and have a look! And be sure to keep your eyes open for a video of this challenge at the end of the month!

LV     Beidzot ir sākusies vasaras svelme, kas ir tikai viens no daudzajiem iemesliem kādēļ jau šodien jāsāk dalība 30 dienas svārkos izaicinājumā! Par labu tam esam lēmušas arī es un Anita, vai kā jūs viņu pazīstat - Kvinna. 30 dienas svārkos un kleitās, lai atcerētos, ka esam sievišķīgas būtnes! Lai gan ikdienā ģērbjos vairāk sievišķīgi kā puiciski, tas ir izaicinājums - katru dienu uzvilkt vismaz vienu kleitu. Īpaši man, kurai patīk vilkt bikses, bet, ja varu sakombinēt tās ar kleitu, kā šeit, tad izaicinājums izpildīts! Veiksmi un izturību jums meitenes! Apsolamies ar Kvinnu Jūsu apskatei nodot video ar to, kā tad mums veicās! 


DRESS: ASOS | SHOES: ASOS | BAG: DOLCE&GABBANA via LuisaViaRoma | SUNGLASSES: MARC JACOBS via Polhem PR | LIPS: MAC in Russian Red

PHOTOS: ALINA KELLER
EDITING: BRIGITA DAMBE