winter layering

winter layering


EN   HAPPY NEW YEAR! Have you been treated well so far? I thought I would start this year on a clean slate and start it with something fresh  -  a new blog look to make it as nice to the eye and user friendly as possible. Don't be shy and have a look around! On another note; the full on layering season is on! This past weekend cities finally were turned into winter wonderlands requiring us to bundle up and build our outfits layer by layer. My favorites - a long top or dress, long black knit or jacket and a coat. Perfect base for an outfit that you can spice up with fun stockings and over the knee boots, with your favorite jeans or with a big scarf. And don't forget about sunglasses, this accessory is one of the musts of the season despite the contrary opinion. Every little snowflake reflects sun rays, which then hit us from every angle and more intensely than in summer making sun protection one of the priorities of the season.


LV   LAIMĪGU JAUNO GADU! Vai jaunais gads Tevi līdz šim ir lutinājis? Šis gads sākas ar ko svaigu - jaunu lapas dizainu, lai tas būtu pēc iespējas tīkamāks acij un lietotāja pieredzei. Apskaties kas te jauns un padalies ar pieredzi, vai ir foršāk? Kamēr strādāju pie jaunā lapas dizaina, beidzot ziema ir pārvērtusi katru pilsētas stūrīti skaistā sniega pasakā, liekot mums satuntulēties un ģērbties kārtu kārtām. Man šobrīd topā - gara tunika vai kleita, silta gara jaka un mētelis, kas kalpo kā lielisks tēla pamats, ko var atdzīvināt ar gaumīgām zeķubiksēm un garajiem zābakiem, mīļākajiem džinsiem vai lielu šalli. Un neaizmirstiet par vienu no šīs sezonas top aksesuāriem - saulessbrillēm. Neskatoties uz vairākuma viedokli, saulessbrilles ir vitāla nepieciešamība saulainās ziemas dienās, jo ikkatra mazā sniegpārsla atstaro saules starus, kas mūsu acu virzienā lido no visām pusēm ar dubultu spēku!


SHIRT: HALENS | TOP: H&M (similar here and here) | PANTS: LINDEX (similar here) | BAG: VINTAGE | SUNGLASSES: FENDI PARADEYES 

PHOTOS: LĪVA BAMBALE
EDITING: BRIGITA DAMBE