piparkūkas - klasiskās, ar lavandu, ar ķimenēm // gingerbread - classic, with lavender flowers, with cumin seed

piparkūkas - klasiskās, ar lavandu, ar ķimenēm // gingerbread - classic, with lavender flowers, with cumin seed


LV  Pienācis pēdējais brīdi, lai izceptu pats savas piparkūkas! Un ticiet man, tas nav tik sarežģīti un laikietilpīgi kā liek domāt apkārt klīstošās runas. Vari pats izvēlēties sastāvdaļas un ēst tieši tādas piparkūkas kā tev sen kārojies! Iesaku mīklai svaigumam pievienot lavandas ziedus vai pārsteigumam - ķimenes. Recepte turpinājumā.

Nepieciešams:
200 g sviests
2 olas
300 g cukurs
200 g medus
1/2 tjk cepamais pulveris
500-600 g kviešu milti
1 ola (apsmērēšanai)

Garšvielu maisījumam:
1 tjk melnie pipari
1 tjk kardamons
1 tjk kanēlis
1 tjk krustnagliņas
1 tjk muskatrieksts
1 tjk kaltēta apelsīnu miziņa (sarīvēta)
1 tjk ingvers (sarīvēts)
1 tjk anīss (malts)

Garšām: 
1-2 tjk lavandas (kaltēti ziedi) piparkūkām ar lavandas garšu
3-4 tjk ķimeņu piparkūkām ar ķimenēm

Glazūrai:
1 olas baltums
200 g pūdercukurs
1-2 tjk citronu sula

1. Pirms ķeras pie piparkūku mīklas gatavošanas, sajauc visas piparkūku garšvielu maisījumam nepieciešamās sastāvdaļas kopā.
2. Katliņā uz nelielas uguns izkausē sviestu, pievieno medu un cukuru. Karsē, bet nevāra – masu maisa ar koka karoti, līdz cukurs izkusis.
3. Pēc tam pievieno trīs ceturtdaļas no visiem miltiem (aptuveni 450 gramus), cepamo pulveri un divas ēdamkarotes no garšvielu maisījuma. Pievieno arī olas. Visu apmaisa un šinī brīdī pieber klāt arī kaltētos lavandu ziediņus vai ķimenes. Ar mikseri lēnā režīmā visu sakuļ. Ar karoti šis būtu ļoti ilgs un sarežģīts process, pataupiet savu roku spēku mīklas mīcīšanai. 
4. Atlikušos miltus izbārsta uz galda virsmas, liek miltiem virsū piparkūku mīklu un mīca ar rokām, kamēr tā vairs nelīp pie pirkstiem (aptuveni 10-15 minūtes). Mīklu mīcot, nevajag izmantot vairāk miltus, kā norādīts, citādi to būs par daudz un piparkūkas sanāks cietas. Ja šķiet, ka vairs nav vairāk spēka un mīkla vēl līp pie rokām, atveriet logu, kas ļaus sviestam ātrāk sacietēt un mīkla kļūs vijīgāka. 
5. Piparkūku mīklu pēc tam ar rokām saveido taisnstūra formā, aptin ar pārtikas plēvi un notur tumšā un vēsā vietā trīs dienas. Ja negribat gaidīt, tad ļaujiet tai atpūsties vismaz 12 stundas (pa nakti).
6. Kad pienācis laiks cept piparkūkas, uzkarsē cepeškrāsni līdz 180 grādiem.
7. Mīklu plāni izrullē, izgriež vēlamās formiņas, apsmērē tās ar sakultu olu un cep 4-6 minūtes, rūpīgi vaktējot, lai nesadeg. Jo plānākas piparkūkas, jo ātrāk tās būs gatavas.
8. Gatavo glazūru. Olu baltumu sakuļ baltās putās, iecilā pūdercukuru un pievieno pavisam nedaudz citronu sulas. Visu samaisa. Glazūru klāj uz atdzesētām piparkūkām un ļauj sastingt. Pirms glazūra sastingst, tās dekorē ar lavandu ziediņiem, cukura lodītēm vai graudiņiem, riekstu krikumiem, magoņu sēkliņām vai ko citu. 

EN It's time for gingerbread! And believe me, it's not so time consuming nor complicated as many has made us to believe. You can variate ingredients to achieve the taste you have been longing for!  I advise to add lavander flowers for a certain amount of freshness or add cumin seeds to surprise everyone! Recipe down below.

You will need:
200 g butter
2 eggs
300 g sugar
200 g honey
1/2 tsp baking powder
500-600 g flour
1 egg

Blend of spices:
1 tsp black pepper
1 tsp cardamom
1 tsp cinnamon
1 tsp cloves
1 tsp nutmeg
1 tsp grated orange peel
1 tsp grated ginger
1 tsp grated anise

For different tastes:
1-2 tsp lavender 
3-4 tsp cumin seeds

For glaze:
1 egg white
200 g caster sugar
1-2 tsp lemon juice

1. Before you start making gingerbread dough, blend together all the spices. 
2. In a medium pot on a medium heat melt butter, add honey and sugar. Let the mix heat, but don't boil it.
3. When sugar has dissolved, add 3/4 of the flour (around 450 grams), baking powder and the spice mix. At this point also add different flavors - cumin or lavender flowers. Mix it all with a hand mixer on a slow speed. 
4. Sprinkle leftover flour on the table, and start kneading the dough (takes about 10-15 minutes) as soon as it has cooled down and you can actually touch it. Don't add more flour or the gingerbread will turn out hard. If you feel that the dough is still sticky, just open the near window and the col breeze will harden the butter and therefore also the dough. 
5. Make the dough in a rectangular shape and wrap in a plastic wrap. Let it rest for three days in a semi cold place, if you don't have time to wait, let the dough rest for at least 12 hours. 
6. Heat the oven to 180°C.
7. Roll out the dough (2-3 mm), cut out desired the desired shape, brush with egg (makes them all shiny) and bake for 4-6 minutes. 
8. To make the glaze, beat the egg white into white foam, mix in caster sugar and lemon juice. When gingerbread has cooled down, glaze them and sprinkle with nuts, rose petals, cumin, poppy seeds and other bits.